September 26, 2022

ANKARA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin Ege’de S-300 hava savunma sistemi tarafından Türk jetlerine yönelik Yunan tacizinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“Bu açık küstahlık ve bu tür kibir kabul edilemez. Akar, 29 Ağustos’ta gazetecilere verdiği demeçte, donanma, kara ve hava kuvvetlerimiz taciz edildiğinde asla geri adım atmayacak. -Son zamanlarda 300 hava savunma sistemi.

“Bu kötü komşu ülkenin tacizini farklı şekillerde sürdürmesi ne yazık ki. Bir kez daha açıklığa kavuşturalım: Güçlerimiz taciz edildiğinde asla geri çekilmeyecektir” dedi.

Türkiye’nin ABD’den Patriot, Fransa’dan SAMP/T taleplerinden sonra Rusya’dan S-400 almak zorunda kaldığını hatırlatan Akar, Yunanistan’ın artık S-300’leri bir NATO müttefikine karşı kullandığına dikkat çekiyor. “Kötü komşumuzun bu davranışı görülmeli ve açıklanmalıdır” dedi.

Savunma bakanı, Yunanistan’ı Türk jetlerini teşhis edemediklerini öne sürerek kamuoyunu yanlış bilgilendirmekle de eleştirdi. “Programlar yapıldı. [at NATO] ve her yerde yayınlandı. 22 Ağustos’ta Türk jetlerinin Amerikan savaş uçaklarına ve Yunan uçaklarına birkaç gün sonra da aynısını yapmaları için eşlik etmesi gerekiyordu. Bu kötü komşu bütün bunları yalanladı hatta ‘Bize haber verilmedi’ diyerek yalan söyledi” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.