September 26, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ni Brüksel ile Ankara arasındaki farklılıklardan ziyade ortak paydaya odaklanmaya çağırdı ve Türkiye’nin tam üyeliğinin bloğun geleceği için bir gereklilik olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“Giderek daha karmaşık hale gelen bir dünyada, farklılıklar yerine ortak paydalarımıza ve çıkar çatışmalarından ziyade desteklediğimiz temel değerlere odaklanmak ve Türkiye-AB ilişkilerini her alanda geliştirmek her iki tarafın da yararınadır. Erdoğan, Avrupa Günü nedeniyle 9 Mayıs’ta yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı, Ankara’nın “her türlü engele rağmen sabırla ve kararlılıkla” sürdürdüğü Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecinin yapıcı bir yaklaşımla desteklenmesi gerektiğini söyledi. AB’nin kendi gelecek planları, itibarı ve güvenilirliği açısından da şart” dedi.

Avrupa entegrasyonunun temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun duyurulmasının, ülkenin Avrupa Birliği üyeliğine kabul edildiği 1999 yılından bu yana Türkiye’de de “Avrupa Günü” olarak kutlandığını hatırlattı.

Erdoğan, Schuman Deklarasyonu’nun arkasındaki fikirlerin, Avrupa’daki ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakıp, tüm dünyayı mahveden bir savaşın ardından barış, güvenlik, kalkınma ve refah için bir araya gelmelerini sağladığını söyledi.

sınıf=”cf”>

AB, geçmişten bugüne geliştirdiği ortak politikalarla bir barış projesi olmanın çok ötesine geçmiştir.

Erdoğan, “Kuruluş ilkelerinden uzaklaşan ve son yıllarda üye ülkelerin kısa vadeli politikalarının etkisi altında kalan AB’nin Ukrayna savaşıyla kendisine bir hikaye yazmasının zamanı geldi” dedi.

Bugün Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu trajedi AB’ye bir uyarıdır” diyen Erdoğan, artık dayanışmaya, işbirliğine ve her şeyden önce vizyoner bir vizyona ihtiyaç olduğunu vurguladı. Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı dönemlerdeki gibi cesur bir bakış açısı.

Türkiye, sadece bir aday ülke ve NATO müttefiki olarak değil, aynı zamanda AB müktesebatında köklü ve güçlü deneyime sahip bir ortak olarak, mevcut zorlukların aşılmasına somut katkılarda bulunmaktadır.

Erdoğan, Ukrayna’daki savaşın küresel boyuta ulaşan yansımalarının, güvenlik, göç, tedarik zincirleri ve enerji başta olmak üzere birçok alanda Türkiye’nin AB için ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu bir kez daha teyit ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aday ülke ve NATO müttefiki olarak Türkiye’nin Avrupa’nın karşı karşıya olduğu tüm zorlukları çözmede kilit ülke olduğunu söyledi.

“Özellikle Avrupa Birliği içindeki bazı çevreler, bazen ülkemizi rakip ve hatta tehdit olarak sunsa da Türkiye, gerek kriz döneminde gerekse sonrasında Avrupa’nın güvenliği için birçok fedakarlık yaparak kıtanın istikrarına ve refahına önemli katkılarda bulunmuştur. Soğuk Savaş,” dedi Avrupa Günü için yayınladığı bir mesajda.

Bakan, Türkiye’nin stratejik hedefi olan AB üyelik süreci çerçevesinde her alanda işbirliği ve diyaloğu geliştirmek için yapıcı bir politika izlemeye devam ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Türkiye Suriyelilere kapı göstermeyecek: Erdoğan

MÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Erdoğan, Türkiye’nin 2011’den bu yana ev sahipliği yaptığı mültecilerle ilgili devam eden siyasi tartışmalara yanıt olarak, iç savaştan kaçan Suriyelileri Türkiye’nin geri göndermeyeceğini vurguladı.

“Kapımız onlara açık ve onları ağırlamaya devam ediyoruz. Onları katillerin eline bırakmayacağız” diyen Erdoğan, Türkiye’nin Suriyelileri zorla göndermeyeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Suriye’nin güvenli bölgelerinde briket evler inşa ettiği için Suriyelilerin gönüllü olarak anavatanlarına dönebileceklerini belirterek, şimdiden yaklaşık 60.000 konutun inşa edildiğini ve hedefin 100.000 konut olduğunu bildirdi.

Erdoğan, Türkiye’nin yaklaşık 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için bir plan üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Erdoğan, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.