August 8, 2022

WASHINGTON

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, Yunan lobisine yakın bir dizi kongre üyesinin müdahalesinin ardından Türkiye’ye olası 40 adet F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kiti satışını zorlaştıracak kısa bir yasa çıkardı.

sınıf=”cf”>

Temsilciler Meclisi, Demokrat Temsilciler Frank Pallone ve Chris Pappas tarafından yıllık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda değişiklik olarak sunulan tedbiri, 14 Temmuz’un sonlarında yapılan bir oylamada 244 ila 179 arasında onayladı.

Pallone/Pappas değişikliği olarak adlandırılan değişiklik, ABD Başkanı Joe Biden savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal etmek için kullanılmamasını sağlamak için “somut adımların ayrıntılı bir tanımını” sunmadıkça Türkiye’ye F-16 satışını yasaklıyor. Biden ayrıca satışın ABD’nin ulusal çıkarına olacağını kanıtlamalı

Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri konuşlandırmasına tepki olarak ABD’yi F-35 müşterek avcı programından çıkardıktan sonra, mevcut filosu için ABD’den 40 F-16 jet avcı uçağı ve 80 modernizasyon kiti satın almak istedi. .

Biden, yabancı silah satışı için kongre onayına ihtiyaç olduğunun altını çizerken, satışa desteğini zaten dile getirdi. NATO zirvesinin oturum aralarında Madrid’de yaptıkları görüşmenin ardından Erdoğan, bu jet avcı uçaklarının Türkiye’ye satışı için lobi yapmak üzere Washington’a yeni bir heyet gönderme konusunda Biden ile anlaştığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Biden, Madrid’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Aralık ayında hatırlayacağınız gibi, onlara F-16 jetlerini satmamız ve bu jetleri de modernize etmemiz gerektiğini söylemiştim” dedi. “Bunu yapmamak bizim çıkarımıza değil. Ve bununla ilgili hiçbir karşılık yoktu. Sadece satmamız gerekiyordu ama bunu yapabilmek için kongre onayına ihtiyacım var. Ve bence bunu alabiliriz.”

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamanın ardından, yasanın Senato’da da oylanması gerekiyor.

ABD, F16,

Leave a Reply

Your email address will not be published.