September 26, 2022

ABD, bir bütçe belgesine göre, terör örgütü PKK’nın SDG’nin hakim olduğu Suriye kanadı olan YPG’ye eğitme ve donatma misyonunun bir parçası olarak 3.500 militan daha almayı planlıyor.

“2023 Mali Yılı Gerekçesi, Irak ve Suriye İslam Devleti (IŞİD) Eğitim ve Teçhizat Fonu (CTEF)” belgesi, Pentagon’un silah için 183 milyon dolarlık fon sağlamanın yanı sıra 3,500 YPG/PKK militanı eklemeyi planladığını belirtiyor. ve silah temini.

Pentagon bütçesinden fon alan YPG/PKK bağlantılı teröristlerin sayısı, 3 bin 500 militanın eklenmesiyle 2023’te 19 bin 500’e çıkacak.

Bütçenin yaklaşık 32.1 milyon doları eğitim ve ekipmana, 57,4 milyon doları lojistik yardıma, 15,3 milyon doları altyapıya ve 7,5 milyon doları da “bakım” için kullanılacak.

Belgede, Suriye-Ürdün sınırına yakın bölgeyi kontrol eden Maghaweir al-Thowra adlı bir muhalif grubun da 2023 tren ve teçhizat bütçesinden fon alacağı belirtildi.

YPG’nin hakim olduğu SDG ve Magheweir al-Thowra, toplam 4.000 AK-47 tüfek, 100 ağır makineli tüfek ve 432 PK makineli tüfek alacak.

Gruplara el bombaları dahil 3 milyon doların üzerinde mühimmat da verilecek.

Washington’un Suriye’deki SDG’ye verdiği destek, Türkiye ile ikili ilişkiler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

ABD, DEAŞ’la mücadele bahanesiyle, NATO müttefiki Türkiye’nin güvenlik kaygılarına rağmen YPG’ye askeri eğitim verdi ve tırlarca askeri destek verdi. Bir ülkenin bir terör örgütünün diğeriyle savaşmasını destekleyemeyeceğinin altını çizen Türkiye, kendi terörle mücadele operasyonlarını yürütürken, bu süreçte önemli sayıda teröristi bölgeden uzaklaştırmayı başardı.

Türkiye, ABD ve AB tarafından terör örgütü listesine alınan PKK, kırk yılı aşkın süredir Türkiye’ye karşı terör kampanyası yürütüyor ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 40.000 kişinin ölümünden sorumlu.

Esad rejimi Irak sınırındaki ABD devriyelerini hedef aldı

Anadolu Ajansı’nın (AA) Perşembe günü yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, bu arada Suriye’nin Hasiki kentinde devriye gezen ABD kuvvetleri, kontrol noktaları yakınında Esad rejimine bağlı güçler tarafından engelleniyor.

Raporda, 2022’nin başından bu yana ABD askerlerinin en az 20 kez engellendiği belirtilirken, bölgenin ABD güçleri ile Esad rejimi ve İran destekli gruplar arasında bir soğukluğa sahne olduğu da belirtildi. Olaylar Damha, Tal Ahmed, Sharko, Salihiyya, Tal Zahab, Qabr Sagir, Qasr, Hamo, Dawoshiyya, Shirko, Mushrtifiya ve Masaede köylerinde meydana geldi.

ORSAM Levant Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, bölgenin Irak sınırında olması nedeniyle ABD için kritik olduğunu ve Irak’tan lojistik yardımın ulaştırılması için hayati önem taşıdığını kaydetti.

Esad rejimi, İran ve Rusya’nın Washington’u Irak sınırına yakın bölgeden çekilmeye zorlamayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi. ABD’nin bu tür eylemlere yanıt vermesi durumunda krizin daha da derinleşebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.