September 26, 2022

BRÜKSEL

AB’nin uydu izleme servisi 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Fransa, İspanya ve Portekiz’de on binlerce hektarlık ormanı ateşe veren alevlerin 2022’yi güneybatı Avrupa’daki orman yangını faaliyetleri için rekor bir yıl haline getirdiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS), sıcaklık kayıtlarının düştüğü uzun süreli bir sıcak hava dalgasının ortasında, Fransa’nın kayıtların başladığı 2003’ten bu yana son üç ayda orman yangınlarından kaynaklanan en yüksek karbon kirliliği seviyelerine ulaştığını söyledi.

Geçen ay şimdiye kadarki en yüksek orman yangını karbon emisyonlarını kaydeden İspanya’yı takip ediyor.

CAMS, Temmuz ve Ağustos aylarında Fransa, İspanya ve Portekiz’de günlük toplam yangın radyasyon gücünün – alevlerin yoğunluğunun bir ölçüsü – ortalamanın “önemli ölçüde yüksek” olduğunu söyledi.

Servis, Batı Avrupa’nın büyük bir bölümünün şu anda “aşırı yangın tehlikesi” içinde olduğu ve bazı bölgelerin “çok aşırı yangın tehlikesi” olduğu konusunda uyardı.

CAMS kıdemli bilim adamı Mark Parrington, “Sıcak hava dalgası koşulları güneybatı Fransa ve İber Yarımadası’ndaki yangınları şiddetlendirdiği için orman yangınlarının sayısında bir artışı ve bunun sonucunda ortaya çıkan emisyonları izliyoruz” dedi.

“Güney Avrupa’nın geniş bölgeleri için tahmin edilen çok aşırı yangın tehlikesi oranları, herhangi bir yangının ölçeğinin ve yoğunluğunun büyük ölçüde artırılabileceği anlamına geliyor ve emisyon tahminlerimizde ve bunun yerel üzerindeki etkilerinde gözlemlediğimiz şey bu. hava kalitesi.”

sınıf=”cf”>

CAMS, Atlantik’in yüzlerce kilometre boyunca uzanan güneybatı Fransa’daki devasa duman bulutunu gösteren uydu görüntülerini yayınladı.

Fransa, 40 kilometre (25 mil) genişliğindeki ve yaklaşık 10.000 kişiyi bölgeyi tahliye etmeye zorlayan son yangınla mücadelede Almanya, Polonya, Avusturya ve Romanya da dahil olmak üzere Avrupa komşularından 361 itfaiyeci şeklinde yardım aldı.

CAMS, küresel olarak, 2022’nin şu anda orman yangını karbonu açısından dördüncü en yüksek yıl olduğunu söyledi.
Bilim adamları, Batı Avrupa’daki olağanüstü sıcak ve kuru hava gibi sıcak hava dalgalarının, insan yapımı iklim değişikliği nedeniyle meydana gelme olasılığının önemli ölçüde arttığını söylüyor.

Çevre,

Leave a Reply

Your email address will not be published.